18. juni 2026

Inspiration fra Europa udvikler det demokratiske klasserum på VUC Lyngby

Internationale samarbejder styrker VUC Lyngbys faglige udvikling og vigtige rolle som indgang til det danske samfund og dets demokratiske værdier. De bidrager også med nye perspektiver på undervisning og understøtter arbejdet med en mangfoldig elev- og kursistgruppe.

Af: Gry Nybo

Udveksling med Finland og Spanien, samarbejde med et elitegymnasium i Skopje i Nordmakedonien samt modtagelse af et internationalt lærerteam ved VUC Lyngby i Danmark. Gennem årene har en kerne af undervisere og vejledere gjort en stor indsats for at åbne skolen mod den store verden.

“Vi er jo en lille skole, men det skal ikke betyde, at vi lukker os om os selv,” siger underviser i engelsk på VUC Lyngby Katrine Dalsgård og understreger: “Det er vigtigt for os at have et bredere udsyn og holde øjne og ører åbne mod Europa og den øvrige verden. Det er netop det, de internationale projekter giver os.”

Hendes kollega Pia Arnmark, som underviser i engelsk og samfundsfag, nikker samstemmende og tilføjer: “Vores sammensætning af elever og kursister her på VUC Lyngby udgør et bredt udsnit af mange forskellige kulturelle, sproglige og uddannelsesmæssige baggrunde. Derfor giver det rigtig god mening, at vi orienterer os internationalt og har blik for, hvordan man griber undervisning an andre steder i verden.”

Vigtig indgang til det danske samfund

En stor andel af de voksne kursister, som modtager Almen Voksenuddannelse (AVU), Forberedende Voksenuddannelse (FVU) eller læser HF-enkeltfag på VUC Lyngby, kommer med erfaring fra markant anderledes undervisningssystemer rundt om i verden.

“Mange er rundet af undervisningstraditioner, som har en mere disciplinær tilgang til didaktik og læring, hvor man for eksempel ikke udtrykker sin holdning på samme måde, som vi gør her i Danmark, hvor vi har ytringsfrihed,” siger Pia Arnmark.

Katrine Dalsgård supplerer, at mødet med det danske uddannelsessystem kan virke overvældende for nogle, når det pludselig forventes, at man siger sin holdning i plenum, også om mere kontroversielle emner:

“Her bliver vi som uddannelsesinstitution en vigtig indgang til det danske samfund og den demokratiske styreform, som kendetegner både vores uddannelsessystem og landet som helhed.”

Demokratisk klasserum med plads til forskellighed

I 2024 besøgte Katrine Dalsgård og Pia Arnmark et elitegymnasium i Skopje i Nordmakedonien i forbindelse med et internationalt udvekslingsprojekt støttet af Erasmus+, EU’s program for uddannelse, ungdom og idræt.

“Vi havde en forudindtaget opfattelse af, at undervisningen måske er mere striks og disciplinær end i Danmark. Det er den til dels også, men vi oplevede til gengæld nogle meget kreative, åbne og dygtige elever, som blandt andet stod for at tilrettelægge en lektion for gruppen af besøgende internationale lærere, hvor de underviste os og lavede øvelser med os på engelsk,” fortæller Katrine Dalsgård.

Hun har taget en af øvelserne med ind i sin egen undervisning, da den egner sig særlig godt til at åbne et nyt emne, hvor eleverne gerne må reflektere og tage stilling til forskellige positioner og holdninger i relation til emnet.

“I Danmark er vi optaget af, at vi skaber et klasserum, hvor der også er plads til de svære samtaler. Et rum, hvor man kan tale åbent om forskelle, værdier og det, der nogle gange kan skabe konflikter,” siger Pia Arnmark og tilføjer, at der nogle gange er behov for at tage anderledes undervisningsformer og øvelser i brug for at åbne et dialogisk rum, hvor alle kan komme til orde.

“Det er inspirerende at se, hvordan lærere griber undervisningssituationen an andre steder i Europa. Det sætter vores egen praksis i perspektiv og minder os om, hvad der er væsentligt, og hvad vi skal værne om.”

Pia Arnmark uddyber, at den demokratiske tradition har en lang historie i Europa og for første gang i mange år er under voldsomt pres fra den omgivende verden.

“Det bliver man virkelig opmærksom på, når man indgår i internationale projekter på den måde, som VUC Lyngby har gjort det flere gange.”

Træning af den fælles ansvarsfølelse

Et andet internationalt projekt, som VUC Lyngby har været involveret i, havde fokus på at skabe ikke-digitale fællesskaber og samarbejdsrelationer mellem de unge elever på VUC Lyngby.

”De er rundet af en generation, hvor deres digitale liv fylder rigtig meget, og det kan vi også mærke i undervisningen og det sociale liv på skolen, hvor nogen forsvinder ind i deres små digitale bobler og glemmer at tage ansvar for klasserummet og fællesskabet,” påpeger Katrine Dalsgård.

Projektet blev støttet af NordPlus, Nordisk Råds program for uddannelses i de nordiske og baltiske lande, og VUC Lyngby besøgte derfor en højskole i Finland. På grund af sprogbarrieren var alle aktiviteter tilrettelagt, så man sagtens kunne samarbejde, selv om eleverne talte henholdsvis finsk og dansk.

“Når man ikke kan kommunikere med hinanden ved hjælp af sproget, er man nødt til at gribe til andre udtryksformer end de bogligt-akademiske. Projektet hentede derfor inspiration fra kunstens og sportens verden, hvor man ofte kommunikerer ved hjælp af kroppen, sansninger og tegn,” siger Katrine Dalsgård.

Der var også opmærksomhed på at træne ansvarsfølelsen hos elever og kursister, og den demokratiske tankegang var til stede i alle aspekter af projekter, teoretiske og didaktiske, såvel som de mere lavpraktiske.

“Alle elever skulle for eksempel skulle rydde op efter sig selv i kantinen, gjorde rent på deres egne værelser og på den måde øve sig i at tage ansvar for det store fællesskab helt ned i de mindre detaljer af projektet,” siger Katrine Dalsgård.

Bedre forståelse af kursister med international baggrund

Ansvarsfølelsen for fællesskabet er på mange måder et centralt omdrejningspunkt, både i dagligdagens undervisning på VUC Lyngby, hvor Pia Arnmark og Katrine Dalsgård favner en bred målgruppe, og i det internationale møde med undervisere, elever og kursister fra andre dele af Europa.

“Det er en fantastisk følelse at mødes med kolleger, elever og kursister fra hele Europa i forbindelse med de internationale projekter og blive bekræftet i, at vi, på trods af forskellige sprog, kulturer og uddannelsessystemer, har så meget til fælles,” fastslår Katrine Dalsgård.

Pia Arnmark giver hende ret og tilføjer, at det giver vigtig inspiration og konkrete ideer til arbejdet med den internationale gruppe af elever og kursister på VUC Lyngby:

“Man får et mere nuanceret billede af, hvordan uddannelse kan se ud andre steder i verden, og dermed en bedre forståelse af, hvor udfordringerne kan opstå i mødet med det danske uddannelsessystem for nogle af vores elever med andre sproglige og kulturelle baggrunde end dansk. Samtidig får vi øje på ligheder, som skaber genkendelighed og gør det lettere for dem at blive en del af både det faglige og sociale fællesskab her på VUC Lyngby.”